Anasayfa / Din Kültürü / 10 Emir Nedir

10 Emir Nedir

10 Emir Nedir

Tevrat'ta, Tanrı'nın yolunu şaşıran israiloğullarını yola getirmek için,Sina dağında Musa Peygambere on emir gönderdiği yazılıdır. Musa Sina dağından inerek, kavmine Tanrı'nın emirlerini açıklamış ve onları Doğru yola,Tanrı yoluna dönmeye davet etmiştir. Ancak kavmi Musa'nın peygayberliğini tanımayarak eskisi gibi kendi yaptığı putlara tapm Aya devam etti.

iddi aya göre,genel ahlak kurallarını kapsayan on emir iki taş levhaya yazılı idi. Musa bu levhalarda yazılı kurallara uyanların doğru yola girip,huzura kavuşacaklarını söylüyordu.

Sonraları bu on emir bütün tek tanrıcı dinlerce benimsendi. islam dini de on emiri "Ev Amiri aşere" adı ile benimsedi ve onun insanları doğru yola sevketmek için Tanrı tarafından gönderildiğine inandı.

On emir Tevratta şöyle sıralanır
1- Yalnız Tanrıya tapacaksın ve onu herşeyden çok seveceksin.

2- Tanrının adını saygı ile ve ancak gerektiği zaman anacaksın.

3- Rabbinin gününü kutlulaştıracaksın.

4- Ananı babanı sayacaksın.

5- Kimseyi öldürmeyeceksin.

6- Zina yapmayacaksın.

8- Yalan söylemeyeceksin.

9- Kendini kötü isteklere kaptırmayacaksın.

10-Başkasının malına Göz dikmeyeceksin

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

Hanefi Mezhebi

Hanefi Mezhebi İslâmiyette Ehl-i sünnet itikâdındaki dört hak mezhepten birincisi. Diğerleri Mâliki, Hanbeli ve Şâfii ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>