Akadlar Kimdir

M. Ö. üçüncü bin yılda Mezopotamya bölgesinin kuzeyinde yerleşerek devlet kurmuş olan Sami asıllı bir halk. Bunlar, Arabistan'dan çıkmışlar ve Fırat ın dicle nehrine Doğru destek yaptığı yerlerdeki "Sippara" şehrinde yerleşmişlerdir. Burada zamanla kuvvetlenmişler, Sümerlilere ait olan Kiş Şehrini alarak güneye doğru yayılmağa başlamışlardır. Sümerlilerle devamlı savaşlar yapmışlar, ilkin yenilgiye uğramışlardır. Fakat ünlü kralları Sargon zamanında yeniden kuvvetlenerek büyük bir devlet kurmuşlardır. Sargon M.ö. 2500 yıllarında yalnız Mezopotamy ayı değil, kenar bölgeleri de alarak insanlık Tarihinin büyük fatihlerinden biri olmuştur. Sargonların gelmesine rağmen Akad'lar gittikçe zayıflamışlar ve 2300 yıllarına doğru tarihe karışmışlardır.

Akadlar devri, yalnız siyasi hayat bakımından değil, medeniyet bakımın, dan da önemlidir. İnsanlık tarihinde ilk olarak şuurlu bir devlet kurdukları gibi, Sümerlilerden aldıkları medeniyete kendi damgalarını vurarak bu medeniyeti yüceltmişler ve Mezopotamya'da yeni bir Sümer – Akad medeniyeti'nin meydana gelmesini sağlamışlardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>