Anasayfa / Sağlık Bilgisi / Amiloidoz Nedir

Amiloidoz Nedir

amiloidoz Nedir

Dokularda amlloid denen maddenin toplanması durumuna amiloidoz, denir. Tüberküloz, Akciğer apsesi, osteomiyelit gibi kronik iltihaplı hastalıklarla, ülserativ kolit, romatoid artrid ve ailevi Akdeniz humması gibi hastalıklar sırasında çeşitli dokularda, özellikle damar çevrelerinde amiloid denilen bir madde toplanır. Bazen akciğer, gırtlak, Göz, mesane ve tiroidde lokal olarak tümör şeklinde birikimler görülür. Kongo kırmızısı ile boyamak veya biopsi ile alınan parçada bu amiloid denilen ve değişik türleri bulunan gliko Protein maddesinin bulunması ile teşhis konur. Tedavisi yoktur. Başlangıç halinde iken, hastalık, kolşi-sinle önlenebilir.

Amiloidoz çeşitli doku ve organlarda "amiloid" adı verilen protein çökmesi ile oluşan bir hastalıktır. AileVİ Akdeniz ateşinde "sekonder-ikincil" türde amiloidoz görülür. Uzunca bir süredir kontrolsüz olarak devam eden iltihabı reaksiyon sonucunda gelişir. Böbrekler, Karaciğer, dalak, damarlar, kalp gibi dokularda çöken "amiloid" proteini bu organların fonksiyonlarını bozar. Böbreklerin süzme yeteneğinin bozulması sonucu idrarla protein kaybı, belirli bir süre sonrada böbrek yetersizliği gelişir.

Erkeklerde ve eklem tutulumu olan hastalarda amiloidoz gelişme riski daha yüksektir. Ayrıca genetik faktörlerin (ailevi Akdeniz ateşi mutasyonlarının türü, diğer genlerdeki değişiklikler gibi) de amiloidoz riskini belirlemede ö nemli olduğu düşünülmektedir.

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

kanser-resmi

Kanser Tedavisi Saklanıyor mu ?

Kanser Tedavisi Saklanıyor mu ? Son yılların hızla yayılan hastalıklarının başında geliyor kanser. Onlarca değişik ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>