Anasayfa / Kimya / Bakır Elementi

Bakır Elementi

Bakır Elementi

8. 94 yoğunluğunda, kızıl esmer bir element. Simgesi: Cu maden, eritme yoluyla Sıvı haline dönüştürülür ve arılaştırılarak kalıplara dökülür. bakır, 1100 derece dolaylarında eriyen bir madendir. Çeşitli maden filizlerini fırınlarda yakarak, oldukça karmaşık yöntemlerle elde edilir. Bu işlemden, atmosferi kirleten, zararlı, kükürtlü gazlar çevreye yayılır. Temel filizler pek yaygın olmadığından (başlıca yataklar Şili, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri), bakır pahalı bir madendir, çelik ile Alüminyum Bakıra rakip çıkmıştır ve çoğu yerde Bakırın yerine bunlar kullanılır.

aklar, tencereler, kazanlar v.b.

bakir.jpgHavayla temas edince bakır, «bakır pası veya yeşili» adı verilen yeşilimtırak bir renk alır. işte bazı eski yapıların damlarının ve bronz heykellerin karakteristik rengi, bu yeşildir. Bakır eşy ayı parlaklığını korumak için sık sık ovalamak, parlatmak gerekir. Gemilerde yapıldığı gibi, oksitlenmeyi önleyecek bir tabaka özel cila da sürmek mümkündür.

pirinç ve Bronz
Başka madenlerle karıştırılınca bakır, alaşımlar meydana getirir; bunların en önemlileri pirinç ve bronzdur. Pirinç veya «sarı», geniş oranda çinko kapsar. Fantezi mücevherlerde çerçe ve, sap ve kaş olarak kullanıldığı gibi, lamba duyları, vanalar ve musluklar yapımında da pirinçten yararlanılır.

Bronz bazen çinko da karıştırılan bir bakır ve k alay alaşımıdır ve Tarihöncesi’nden beri kullanılagelmiştir («Bronz Çağı»). Çeşitli nitelikleri sayesinde (eritme ve kalıplama kolaylığı, ses geçirmesi, sertliği, cilâlanabilmesi ve altın rengini andıran rengi), heykel ve çanların dökümünde, aynı zamanda da süs eşyası (mücevher, şamdan, saat sarkacı) ve çeşitli eşya (yaylar, boru ekleme bilezikleri) yapımında geniş ölçüde yararlanılmaktadır.

Bakır doğada ya serbest Element halinde bulunur veya çeşitli filizlerinden elde edilir. Türkiye’de kuprit Murgul’da; halkosit Ergani’de; halkoprit Küre ve Ergani’de bulunur. ilk bakır filizi M.Ö. Kıbrıs’ta ulundu. Bakırın ilimsel adı Cuprum Kıbrıs’ın (Cyprium) adından alınmıştır.

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

Gaz Kanunları

Gaz Kanunları Robert Boyle, sabit sıcaklıkta, belli kütledeki bir gazın basıncının hacmi ile ters orantılı ...

Gaz Nedir

Gaz Nedir Maddenin üç halinden biri. Bu haldeyken maddenin yoğunluğu çok az, akışkanlığı ise son ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

protein tozu