Anasayfa / Sağlık Bilgisi / Beslenme Bozukluğu Nedir

Beslenme Bozukluğu Nedir

Beslenme Bozukluğu Nedir

beslenmebozukluguSağlık için şart olan, vitamin, pro­tein ve benzeri maddelerin yetersiz alın­masından doğan Hastalıkları tanımlayan bir addır. Burada, söz konu su besinle­rin miktarında değil, kalitesindeki yeter­sizliktir. Ama bu kelime sık sık her çe­şit beslenme yetersizliği anlamında kul­lanılmaktadır.

Yetersiz beslenmeden doğan hastalıklar:
Çocuklarda en çok rastlanan sorun, kendini iki biçimde gösteren Protein ener­jisi yetersizliğidir. Kvvashiorkor, deri al­tında su toplanmasıyla (ödem) birlikte gelen bir doku dökülmesidir. Çocuğa bo­dur bir görünüm verir. Marasmus (ku­ruyup zayıflama illeti) aşırı zayıflığa, şiş bir göbeğe ve saç dökülmesine yol açar. Farklı çevresel koşullar bu hastalıklar­dan birine ya da ötekine neden olur.

a vitamini eksikliği körlüğe ve has­talığa neden olan ve en çok rastlanan vitamin eksikliğidir. Bunun nedeni, vi­taminin özümlenmesine yardımcı olan yağların, sebze ve hayvansal besinlerin eksikliğine bağlıdır. Yetişkinler ve memeyle beslenen süt çocukları yetersiz bes­lenmeye en çok da Yanıklı olanlardır. Fa­kat sütten kesilen bebekler ve küçük ço­cuklar, çok fazla enerji ve besin gerek­sinmelerinden ötürü, özellikle bu hasta­lığa yakalanabilirler.

Kötü beslenme teriminin yetersiz bes­lenmeyi çağrıştıran bir havası vardır. Ne var ki Batı dünyasını etkileyen kötü beslenme biçimi fazla beslenmedir. Batı ülkelerindeki yetişkin nüfusun genellik­le üçte birinden çoğu çok şişmandır. Şiş­manlıkla ölüm arasındaki ilişkiyi yakın­dan ilk inceleyenler sigorta şirketleri ol­muştur.

Şişmanlığın erken ölümle güçlü bir ilişkisi olduğunu, ayrıca vücudu faz­la ağırlıkla yüklemenin daha fazla kalp ve dolaşım bozukluklarına, kemiklerde, eklemlerde, kemikleri ve organları bir­birine bağlayan bağlarda, solunum siste­minde ve şeker hastalığında olduğu gibi hormonal sistemde fazla aksamalara yol açtığım bulmuşlardır. İnsanları Vücut ve kemik yapılarını belirtecek biçimde iri, orta ve ufak olarak sınıflamışlardır. İsta­tistik kayıtlarını kullanarak sağlık için en az tehlike taşıyan en uygun ağırlıkları hesaplamışlardır,

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

kanser-resmi

Kanser Tedavisi Saklanıyor mu ?

Kanser Tedavisi Saklanıyor mu ? Son yılların hızla yayılan hastalıklarının başında geliyor kanser. Onlarca değişik ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>