Beyaz Masa Nedir?

Beyaz Masa Birimi, vatandaşlarımızın telefonla ya da bizzat belediyeye gelerek sözlü ya da yazılı olarak ilettiği istek ve şikayetleri dinleyerek süratle çözülmesi için ilgili birimlere iletmektedir. Birim elemanları tarafından istek ve şikayetin takibi yapılarak vatandaşlara geri dönüşü yapılmaktadır.

Beyaz Masa ilk kez 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulmuş halkla ilişkiler alanında faaliyet gösteren bir birimdir.

Beyaz Masa belediye ile alakalı şikâyet veya isteklerinizi sizleri yormadan Bürokrasi ile uğraştırmadan kabul ediyor ve gerekli işlemleri başlatıyor. Beyaz masa duruma göre sizlere gerekli yönlendirmeyi yapıyor. Bu sayede belediye içerisinde birimden birime bir sorunu gidermek için koşturmak zorunda kalmıyorsunuz. Beyaz Masa bürokrasinin aşılması hususunda kolaylık sağlıyor.

Beyaz Mas Aya başvurmak için Bulunduğunuz Belediyenin Beyaz Masanın telefonunu Mesai Saatleri içerisinde arayarak ulaşabilir veya bizzat belediyeye giderek başvurabilirsiniz.

Beyaz Masa çalışanları sizleri dinliyor ve gerekli çözüm imkânlarını seferber etmeye çalışırlar. Şikâyetlerin ciddiyetini sağlamak ve sizlere geri dönerek bilgi vermek amacıyla isim, adres ve telefon numaralarınızı alırlar.

Gerek telefonla gerekse de şahsen Beyaz Masa ya iletilmiş şikâyetlerde, şikâyet edenin kimliği kesinlikle gizli tutuluyor. Hatta ihbarı değerlendiren zabıta veya belediye çalışanlarına dahi isim verilmiyor.

Beyaz Masa, Basın Y Ayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünün bünyesinde hizmet veren, belediye birimlerinin çözmesi gereken sorunlarınızı, dilekçeye dökerek ilgili birimlere gönderen bir hizmettir. Dilekçenizin takibini de yaparak çözüme ulaştırır.

BEYAZ MASANIN FAALİYETLERİ
1- Beyaz Masa Başvuruları

a) Beyaz Masa ön büro ; Beyaz masa’ya gelen vatandaşları karşılama birimi, gelen vatandaşlarla hemen ilgilenme, yönlendirme ve şikâyetlerine anında çözüm üretme birimidir.

b)Alo 153 Çağrı Merkezi ; Çağdaş iletişim teknolojilerinden en ileri düzeyde faydalanıp vatandaşa daha kaliteli ve hızlı hizmet sunm ayı amaçlayan Beyaz Masa modern müşteri hizmetleri mantığıyla çalışan Çağrı Merkezi uygulamasına geçmiştir.

c)Beyaz Masa Çözüm Ekibi ; Beyaz Masa’ya gelen her türlü başvurunun incelendiği, ilgili birimlerle irtibata geçilerek şikâyetlere çözüm bulunulduğu ve neticenin vatandaşa bildirildiği birimde çalışan personeldir.

Beyaz Mas aya Başvuru Aşamaları;

Gelen başvuru görevli tarafından kayıt altına alınır,
Başvuru Bilgisayar programına aktarılır ve çözüm ekibine gönderilir,
Çözüm ekibindeki görevli gelen başvuruyu inceler,
İlgili birimlerle irtibata geçer,
Çözüm için geçerli işlemleri başlatır.
Çözüm aşamalarında vatandaşa bilgi verir,
Şikâyet çözüldükten sonra vatandaştan teyit alarak evrakı kapatır.

7 thoughts on “Beyaz Masa”

 1. KEMAL diyor ki:

  GÜMÜŞYAKAYA SAHİP ÇIKIN GİTGİDE ÇÖPLÜĞE DÖNÜŞÜYOR.

 2. ece sultan olgaç diyor ki:

  buu tam benim aradığım ödev

 3. Özcan Kuvan diyor ki:

  Lütfen bu konuya önem verin ve çözüm üretin,insanlarımız aşırı duyarsız yerlere çöp atan çekirdek kabugu atan,duyarsız vurdum duymaz insanlardan gına geldi artık istanbulun her bölgesi çöpten geçilmiyor çevremiz leş gibi naylon poşetler gazete kağıtları v.s bunları sizlerde görüyorsunuz özellikle çocukların oynadığı çocuk parkları pislik içinde ve bunu yapanlar malesef çocuklar değil koca koca insanlar belediye zabıtaları devriye gezsin yere çöp atanlara ceza yazsın öyle az cezalarda değil yere çöp atan ya belediyede çöp hizmetlerinde çalıştırılsın ceza olarak yada yüklü para cezaları ödesin avrupada bir kişi yere çöp atmaz bu ceza korkuları yüzünden,lütfen bu önerimi yetkililer dikkate alsın ve bizlerde temiz bir çevrede yaşayalım.

 4. semiha gezgen diyor ki:

  eşim hasan hüseyin gezgen ve ben devlet sektöründen emekliyiz.ist.erenköyde bir dairemiz var.kendimiz oturuyoruz ve vergiden muafız. tekrar bir form doldurmamız gerekiyormu bunu öğrenmek istiyorum teşekkürler

 5. mesut diyor ki:

  Ben sinıp erfelek dere’köyü kırıkömer mahallesinde yaşıyorum muhtarımız bizim mahallemizin sorunları ile ilgilenmediğinden dolayı mahallemizin yolu patika yoluna dönüştüğü için hastalarımızı kışın hastaneye yetiştiremiyoruz.
  Bilginize arz ederim.

 6. DENİZ COŞKUN diyor ki:

  annanem ameliya oldu ve ameliyat sonun da yataktan kalmaz halde yatalak oldu bunun için sizden tekerlekli sandalye ıstiyoruz eğer yardım edebilirseniz

 7. mehmet diyor ki:

  çoçuğum hastaydı ticari taksi ilt
  le le eve gitmek istedim mesafe yakın olduğundan dolayı ticari taksi bizi götürmedı nereye baş vura biliriz bilen var mı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>