Anasayfa / Bilgisayar ve internet / Bilgisayar ağı Nedir

Bilgisayar ağı Nedir

Bilgisayar ağı Nedir

bilgisayaragiBilgisayar ağı (network), bilgisayarların bilgi ve kaynaklarını paylaşabilmeleri için oluşturulan yapıdır. En az iki bilgisayarı birbirine bağlayarak bir ağ oluşturulur. Bu ağ vasıtası ile Bilgisayarlar birbiri ile haberleşirler. 1980’li yıllarla birlikte, ethernet ve LAN teknolojisinin gelişmesiyle, kişisel bilgisayarlar ve ofisler bilgisayar ağlarına kavuşmuştur.
En bilinen bilgisayar ağı, internettir.

Türleri
Bilgisayar ağları büyüklüklerine, topolojilerine ve kullanılan protokollere göre çeşitli türlere ayrılırlar.

Coğrafyalarına Göre

LAN
MAN
WAN
Internet

Topolojilerine Göre

Yıldız Topoloji
Çizgisel Topoloji
Ağaç Topolojisi
Ring Topolojisi

Ortamlarına Göre

Ethernet
Token Ring
FDDI
ATM

Bilgisayar ağı katmanı (OSI Modeli’nde)
Bilgisayar ağı katmanının ana görevi yönlendirmedir (routing). Yönlendirme işlemi paketlerin yerel network dışında diğer bilgisayar ağlarına gönderilmesini sağlar.

Bilgisayar ağı katmanında iki istasyon arasında verinin iletimi kontrol edilir. Bu veri iletilmesi sırasında bunun en Ekonomik yoldan gerçekleşmesine dikkat edilir. Bu katman sayesinde verinin routerlar aracılığıyla yönlendirilmesi sağlanır.

Bilgisayar ağı aşamasında mesajlar adreslenmesi ve mantıksal adreslerin fiziksel adreslere çevirilmesi gerçekleştirilir. Bu aşamada network trafiği, routing gibi işlemler de yapılır.

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

Javascript Nedir Javascriptin Kullanımı

Javascript Nedir Javascriptin Kullanımı

Web yazım dili olan HTML dili her ne kadar metinler üstünde neredeyse her türlü düzenlemeyi ...

grafik

Grafik Tasarım Hizmetleri

Grafik tasarımına aklınıza gelebilecek şeylerde en basiti olarak afişler, kitaplar, bilgi ve ikaz işaretleri, broşürler ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>