Bitkilerde boşaltım

Kara bitkilerinde üç farklı organ sayesinde boşaltım gerçekleştirilebilir.

Yapraklarda boşaltım
bitkiler yapraklarıyla üç farklı şekilde boşaltım yapabilmektedir. Stomalar vasıtasıyla solunum ve fotosentez gazlarının (O2 ve CO2) fazlası ve su buhar halinde terleme yoluyla bitkiden uzaklaştırılabilir.

Yapraklarda biriktirilen fazla tuzlar yaprak dökümüyle bitkiden uzaklaştırılmış olur. Yine yapraklarda bulunan hidatodlardan (su savağı) su Sıvı halde gutasyon (damlama) denilen olayla atılabilir.

Gövdede boşaltım
Gövdede lenti seller vasıtasıyla fazla CO2 dışarıya atılabilir.

Köklerde boşaltım
Bazı bitkiler CO2 ve bazı organik maddeleri kökleriyle toprağa boşaltırlar.

Sindirim
Bitkilerde genellikle özelleşmiş bir sindirim sistemi bulunmaz. Saprofit mantarlar klor oplastları olmadığı için besinlerini sentezleyemezler. Bunun için hücre dışı sindirimi gerçekleştirebilirler. ekmek küfleri bunlara örnektir. Bazı tam parazit bitkiler ise sindirilmiş besinleri konak bitkinin dokularından emerler.

Azotça fakir, kumlu ve bataklık yerlerde yaşayan bazı yeşil bitkiler ise Protein kaynağı olarak böcekleri yakalayıp sindirebilecek yapılara sahiptirler.

Dionea klorofilli olduğu ve kendi besinini yapabildiği halde, açılıp kapanan özel yapraklarıyla böcekleri de yakalayabilir. Salgıladığı sindirim enzimleri yardımıyla böceğin proteinli yapılarını amino asitlere kadar parçalar. Amino asitler yaprak hücreleri tarafından emilerek bitkiye alınır.

“Bitkilerde boşaltım” Konuya Yorum Yapın

  1. ayşe coşkun diyor ki:

    ÇhOk İşiMe YaRaDı TeŞeKkÜrLeR sİzİ sEfİyOrum :*

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>