Anasayfa / Sağlık Bilgisi / Demir Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Demir Eksikliği Nedir

Demir Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Demir Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Demir Eksikliği Nedir mineraller vücudumuzda düzenleyici olarak iş gören, metabolik faaliyetlerimizin gerçekleşmesini sağlayan reaksiyonlarda iş gören enzimleri aktifleştiren gerekli temel öğelerdendir. Vücuda günlük, düzenli olarak alınması gereken mineral miktarının, her mineral çeşidi için değişen oranlarda besin diyetine yansıtılması gerekir.
Vücudun sağlığının korunması için gerekli, ö nemli minerallerden biri de demirdir. demirin fonksiyonel olarak vücutta bilinen en temel özelliği Halk ağzıyla ifade edilirse kan yapıcı etkisidir. Demir alyuvarların yapımında kullanılan ve kana kırmızı renk veren hemoglobinin yapısına katılır. Bu nedenle demir eksikliği öncelikle bir kan hücresi olan alyuvar sayısını doğrudan azaltıcı bir etkiye sahiptir. Hemoglobin molekülü vücutta solunum gazlarının taşınmasında görevlidir. Hemoglobin molekülü üretimindeki azalma vücutta Oksijen eksikliği yaratarak doku ve organların çalışma faaliyetlerini olumsuz etkilerken, dokularda oluşan karbondioksitin de atılmasındaki sorunlarla da aynı etkiyi gerçekleştirecektir.

Demir eksikliğinde gözlenen tipik belirtiler anemi, halsizlik, yorgunluk, hafızada, algılamada ve öğrenmede zorluk, deride solgunluk şeklinde ayırt edilir. Demir eksikliği ülkemizde sık görülen bir durumdur. Demirin bol bulunduğu et ve et ürünleri, deniz ürünleri, sakatatlar, yeşil yapraklı sebzeler( özellikle maydanoz), kırmızı mercimek başta olmak üzere tahıllar, pekmez, kuru meyveler besin diyetinde mutlaka bulunmalıdır. Demirin emilimini ve kana geçişini C vitamini arttırırken, yemek sırasında içilen kahve, çay, süt ve süt ürünleriyse azaltır. Bu nedenle kahvaltılarda içilen çay, kahve bilinenin aksine sağlıksızdır. Bunun yerine portakal suyu içilmesi ya da içilen ç Ayın çok açık olması, mayalı hamurla hazırlanmış ekmek kullanımı uygun bir besin diyeti olarak tavsiye edilir.
Demir eksikliğinin en sık görüldüğü bireyler gebeler ve yeni doğanlardır. gebelikte ve bebek beslenmesinde demir takviyesi doktor tavsiyesiyle sıklıkla önerilmektedir.

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

Kırmızı-benler

KIRMIZI BENLER NEDEN ÇIKAR

Vücudun çeşitli yerlerinde çıkan ve genelde kırmızı renkte olan benler vücudumuzdaki kılcal damarların genişlemesi sonucu ...

kök hücre

KÖK HÜCRE İLE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Kök hücre vücudun her hangi bir organında tam olarak olgunlaşmamış vücutta özel bir görev için ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>