Ana Sayfa » Sağlık » Demir Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Demir Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Demir Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Mineraller vücudumuzda düzenleyici olarak iş gören, metabolik faaliyetlerimizin gerçekleşmesini demir-eksikligi-nedir-belirtileri-nelerdirsağlayan reaksiyonlarda iş gören enzimleri aktifleştiren gerekli temel öğelerdendir. Vücuda günlük, düzenli olarak alınması gereken mineral miktarının, her mineral çeşidi için değişen oranlarda besin diyetine yansıtılması gerekir.
Vücudun sağlığının korunması için gerekli, önemli minerallerden biri de demirdir. Demirin fonksiyonel olarak vücutta bilinen en temel özelliği halk ağzıyla ifade edilirse kan yapıcı etkisidir. Demir alyuvarların yapımında kullanılan ve kana kırmızı renk veren hemoglobinin yapısına katılır. Bu nedenle demir eksikliği öncelikle bir kan hücresi olan alyuvar sayısını doğrudan azaltıcı bir etkiye sahiptir. Hemoglobin molekülü vücutta solunum gazlarının taşınmasında görevlidir. Hemoglobin molekülü üretimindeki azalma vücutta oksijen eksikliği yaratarak doku ve organların çalışma faaliyetlerini olumsuz etkilerken, dokularda oluşan karbondioksitin de atılmasındaki sorunlarla da aynı etkiyi gerçekleştirecektir.

Demir eksikliğinde gözlenen tipik belirtiler anemi, halsizlik, yorgunluk, hafızada, algılamada ve öğrenmede zorluk, deride solgunluk şeklinde ayırt edilir. Demir eksikliği ülkemizde sık görülen bir durumdur. Demirin bol bulunduğu et ve et ürünleri, deniz ürünleri, sakatatlar, yeşil yapraklı sebzeler( özellikle maydanoz), kırmızı mercimek başta olmak üzere tahıllar, pekmez, kuru meyveler besin diyetinde mutlaka bulunmalıdır. Demirin emilimini ve kana geçişini C vitamini arttırırken, yemek sırasında içilen kahve, çay, süt ve süt ürünleriyse azaltır. Bu nedenle kahvaltılarda içilen çay, kahve bilinenin aksine sağlıksızdır. Bunun yerine portakal suyu içilmesi ya da içilen çayın çok açık olması, mayalı hamurla hazırlanmış ekmek kullanımı uygun bir besin diyeti olarak tavsiye edilir.
Demir eksikliğinin en sık görüldüğü bireyler gebeler ve yeni doğanlardır. Gebelikte ve bebek beslenmesinde demir takviyesi doktor tavsiyesiyle sıklıkla önerilmektedir.

Hakkında admin

Kontrol Edin

saglik-ve-sigara

SAĞLIK VE SİGARA

SAĞLIK VE SİGARA Tıp dünyasından artık her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Özellikle teknolojideki ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

themekiller.com