Anasayfa / Sağlık Bilgisi / Demir Eksikliğinin Nedenleri
Demir Eksikliğinin Nedenleri

Demir Eksikliğinin Nedenleri

Demir Eksikliğinin Nedenleri

Demir Eksikliğinin NedenleriDemir eksikliğinin oluşmasının birçok nedeni vardır. Bu nedenlerin en önemlisi tüketilen besinlerde yeterli miktarda demirin bulunmamasıdır. Her ne kadar düzenli ve dengeli besleniyor olsak da vücudumuzda demir eksikliği meydana gelebilir. Bu yüzden tükettiğimiz besinlerde yeterli miktarda demir olmasına özen göstermeliyiz. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu miktarda demir almasını sağlamalıyız. Eğer vücudumuzda gerekli miktarda demir bulunmuyor ise;

– Halsiz ve bitkin olmak,
– Sabahları uyanınca yorgun hissetmek,
– İsteksizlik,
– Kafa bulanıklılığı, algılama güçlüğü,
– Tırnaklarda zayıflama ve kırılma,
kalp ritminde bozulma gibi durumlardan birini veya birçoğunu yaşayabiliriz.

Demir eksikliğinin bir başka neden ise uzun ve ağır geçen adet kanamasıdır. Bu evrelerde kişi aşırı kan kaybettiği için demir eksikliği görülür. Siz her ne kadar Doğru besleniyor olsanız bile Vücut tarafından demirin zayıf emilimi bu rahatsızlığı yaşamanıza neden olabilir.

Bu nedenler haricinde; bazı hastalıklar, kan kaybına neden olan tıbbi rahatsızlıklar veya bir takım ilaçların uzun süreli kullanılması demir eksikliğine neden olmaktadır.

Tüketilen besinlerin yetersiz olduğunu düşünerek kişilerin demir içeren ilaçlar kullanması da ayrıca sakıncalıdır. Vücuttaki demirin gereğinden fazla olması durumunda ciddi ve ağır rahatsızlıklar meydana gelebilir. Bu nedenden dol ayı sizin doktor kontrolü altında doğru testler ve tespitlerden geçerek en uygun demir eksikliği tedavisini yine doktor kontrolü altında almanız sağlığınız açısından çok önemlidir.

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

kanser-resmi

Kanser Tedavisi Saklanıyor mu ?

Kanser Tedavisi Saklanıyor mu ? Son yılların hızla yayılan hastalıklarının başında geliyor kanser. Onlarca değişik ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>