Anasayfa / Genel Konular / Dizel Nedir

Dizel Nedir

dizel Nedir

dizel, motorlarda dikkat edilmesi gerekenler Türkiye'de yaşanan her Ekonomik sıkıntıda ilk etkilenen sektör otomotiv olmuştur. Tüketiciler ev ekonomisini dengelemek için ilk olarak otomobil giderlerini kısm Aya başlıyor. Geçtiğimiz yıllarda ticari araçların kullandığı otomobiller başta olmak üzere, bir çok benzinli motora sahip otomobile lpg ( Sıvı petrol gazı) Yakıt sistemi monte edilmişti. Bu yakıt ilk başlarda çok ekonomikti ve bu yüzden Sistem lüks otomobillere de dahil tüketicilerin favorisi olmuştu.

LPG'ye gelen zamlar ve LPG'li otomobillerden alınan vergilerin artması bu sisteminin avantajlarını yitirmesine neden oldu. Taksiciler başta olmak üzere tüketiciler daha ekonomik bir yakıta yöneldiler Motorin. Peki motorinle çalışan dizel motorlu otomobiller ne derece ekonomik?

Avrupa'da her 5 otomobilden biri dizel motora sahip. Her geçen gün dizel motorlu otomobil sayısı Avrupa'da artarken Türkiye'de artış azımsanacak kadar az. Bunun en ö nemli nedeni vergi sistemi.

Türkiye'de 1600 cc'den yüksek olan motora sahip olan otomobillerden alınan vergi daha yüksek. Ayrıca 1150 kg'den fazla olan otomobillerden de ayrıca vergi alınıyor. Dizel motorlu otomobillerin bir çoğu 1.6 lt'den yüksek motora ve, 1150 kg'den ağır bir yapıya sahip. Bu durumda Yüzde 30 yakıt tüketimi sağlayan dizel motor avantajını yitirmeye başlıyor.

Dizel motorlar ne zaman avantajlı
Türkiye'de birkaç dizel otomobil 1.6 lt'den küçük ve 1150 kg'den az ağırlığa sahip. Örneğin Citroen Saxo 1.5 D hem alırken, hem de kullanırken sahibini memnun eden bir otomobil. Piyasadaki en ucuz dizel otomobillerden biri olan Saxo 1.5D, fabrika verilerine göre 57 HP güç üretiyor ve100 km menzilde ortalama 6.9 lt motorin tüketiyor. Yani 45 lt'lik depo su ile 658 km yol yapabiliyor. Yine fabrika verilerine göre uzun yolda Otomobilin tüketimi 4.3 lt/100'e kadar düşüyor. Bu da size 45 lt'lik motorinle 1046 km yol yapma imkanı sağlıyor. Bu da normal bir tüketiciden, taksiciye ve filo otomobillere sahip olan firmalara kadar bir çok tüketici yelpazesinin ilgisini çekmesini sağlıyor.

Türkiye'de dizel motora sahip bir çok otomobil 1.6 lt'nin üzerinde ve zengin bir donanımla satılıyor. Bu durum tüketiciye ekstra ücret olarak geri dönüyor. Bu yüzden otomobili kullanırken sağlanan ekonomi, ilk satın aldığınızdaki Fiyat farkı altında eziliyor. Eğer satın aldığınız otomobili uzun süre kullanan veya çok uzun yol kateden bir tüketiciyseniz, dizel motorlu bir otomobil size kar ettiriyor. Fakat yılda 50 bin kilometreyi geçmeyen bir tüketiciyseniz veya otomobilinizi 3 yıldan az kullanacaksanız, dizel motorlu bir otomobil kullanmak ekonomik olarak size çok fazla kar sağlamıyor.

Bazı lüks sınıf otomobillerde ise, fiyat farkı dizel ve benzinli motorlar arasında çok fazla olmuyor. Bu sınıftaki benzinli otomobiller de 1.6 lt'nin üzerinde ve 1150 kg'den ağır. Donanım seviyeleri de aynı olduğundan, fiyat farkı çok yüksek değil.

Hatta bazen aynı güçte ve yüksek torka sahip olan dizel versiyonun, benzinli kardeşinden ucuz olduğu da görülüyor. Ancak lüks sınıf bir otomobil alan kişiler dizel ve benzin arasındaki fiyat farkını pek düşünmeyebiliyor.

Dizel otomobillerin performansı
Bir çok güncel dizel motora sahip olan otomobil, benzinli motorlar kadar performans sunuyor. Özellikle Alman otomobilleri bu konuda büyük bir ilerleme kaydetti. Almanya'da dizel motorlu otomobillerin satışı oldukça yükselmeye başladı. Bunda yüksek teknolojisinin kullanılmasının büyük etkisi var.

Dizel motorların büyük bir çoğu turbo beslemeli olarak üretiliyor ya da ithal ediliyor. Turbo besleme sistemi sayesinde daha çok tork ve güç elde ediliyor. Torkun alt devirlerde alınması ise otomobilin performansını olumlu yönde etkiliyor.

Dizel motorlarda aynı bloktan farklı güçler almak mümkün. Örneğin VW'nin ürettiği 1896 cc'lik motoru atmosferik beslemeli iken 64 HP güç üretiyor. ayın motorda turbo kullanıldığında 90, 100, 110, 130 ve 150 HP'lik güçlere kadar yükseliyor.

Common-rail nedir

Dizel motorlu otomobillerde yakıt direkt olarak silindirlerin içine gönderilir. Yakıtı pistonlara gönderen döner pompanın yerini, güncel motorların bir çoğunda common-rail adı verilen sistem aldı.

Common-rail sisteminde "kütük" adı altındaki bir dağıtıcıdan silindirlere yakıt gönderiliyor. Common-rail sisteminde her enjektörden silindirin o anlık ihtiyacı kadar motorin geçiyor. Böylece yakıt tüketimi azalıyor ve performans artıyor.

Dizel motorlu otomobillerde dikkat edilmesi gerekenler
Yeni teknoloji dizel motorlu otomobiller, görünüm olarak benzinli kardeşlerinden farksız. Bu yüzden yakıt alırken siz "motorin" deseniz bile pompacılar "kurşunsuz" gibi algılıyor. Yanlışlıkla depoya benzin konulması gibi olaylar sıkça yaşanıyor. Eğer depoya yanlışlıkla benzin konulmuşsa, motoru çalıştırmadan konulan Benzinin mutlaka depodan çıkartılması gerekiyor.

Motor, soğukken mutlaka kontağı yarım çevirerek uyarı ışıkların sönmesini bekleyin. Gerekli sistemler ısındığında ışıklar sönecek ve motor soğuk olmasına rağmen bir seferde çalışacaktır.

Motor soğukken ısınmasını bekleyin. Dizel motorlar benzinlilere göre daha yavaş ısınmaktadır. Kalkışta soğuk motor, konforu bozacak şekilde sarsıntılı olur.

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

Başkan Nedir

Başkan Nedir Bir topluluğun, bir toplantının veya bir derneğin başında bulunan kimseye Başkan denir. Başkan ...

Kamuoyu Nedir

Kamuoyu Nedir Geniş anlamda, kamu çıkarını ilgilendi­ren bir konu hakkında halkın genel kana­at ve düşünceleri ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>