Anasayfa / Coğrafya / Doğa Nedir

Doğa Nedir

doğa Nedir

Doğa ve doğa olayları ile ilgilenen bilimdir. Konu su doğal gerçekliktir (realite). İnsan düşüncesinden bağımsız olarak var olan herşey doğal gerçekliktir. fizik başta olmak üzere, maddeyi inceleyen kimya, canlıyı inceleyen biyoloji, gök cisimleri ni inceleyen astronomi doğa bilimlerine örnektirler.

Doğa bilimleri olgusaldır. doğada her an varolabilen olaylar zincirlerini, olguları inceler. olgular arasındaki neden-sonuç ilişkisini inceleyerek doğanın yasalarına ulaşır. Olgusallık, deney ve Gözlem yolu ile ulaşılan yasaları yine deney ve gözlem ile doğrulatmaktır. Ayrıca determinist olmalıdır.

Doğa bilimleri tüme varım yöntemini kullanır. Tek tek olaylardan ve olgulardan hareket edilerek genel doğa yasalarına ulaşılır.

Doğa bilimleri açıklayıcıdır. Amacı sadece anlamak değil, ayrıca açıklamaktır. Açıklama; bir olgu veya varlığı meydana getiren temel öğeleri, anlaşılır bir biçimde ort Aya koymaktır. Doğa bilimleri anladığı her realiteyi tanım, yasa veya formül ile açıklamalıdır.

Konusu cansız ve Canlı doğa (everen) olan bilimlerdir. Cansız doğa bilimleri konuları gereği daha kesin ve değişmeyen bilgilere daha da kolay olarak ulaşabilirler. Çünkü cansız doğa hemen hemen hiç değişmemektedir. Böyle olunca hem incelemek kolay olmakta hem de varılan sonuçlar çok daha uzun zaman Doğru kalabilmektedir. Örneğin Arşimet’in bundan ikibin beş yüz yıl önce bulduğu Sıvıların kaldırma gücü yasası bu gün hala geçerliliğini korumaktadır. astronomi, fizik, jeoloji ve kimya bu bilimlerin başında yer almaktadırlar.

Ancak aynı kesinlikte ve uzun süreler doğru kalan bilgilere Canlı doğa bilimlerinde rastlamak olanaklı değildir. Çünkü canlı doğa sürekli bir değişim içindedir. Ve dahası Canlılar basamağının üst sıralarına çıkıldığında her canlı türünün zaman içindeki değişiminin yanı sıra bireyler arasında farklılıklar da gündeme gelmektedir. Tüm bunlar canlı doğa bilimlerinin hem araştırmalarını zorlaştırmakta hem de sonuçlarını tartışılabilir kılmaktadır. Ayrıca doğru bilgilerde zaman içinde doğruluklarını yitirmektedir. Bu durumda canlı doğa bilimlerinin temel görevi konuları içindeki değişimleri saptamak ve evrim sürecini açıklamak olmaktadır.

Doğa Bilimleri
Bilgisayar Bilimleri
Fizik, Astronomi ve uzay Bilimleri

Kimya, Biyolojik Bilimler (Biyoloji, Botanik, Bakteriyoloji, Mikrobiyoloji, Zooloji, -Entomoloji, Genetik, biyokimya, Bakteriyoloji ve diğer ilgili bilim dalları),

Yerbilimi ve Çevre Bilimleri (Jeoloji, Jeofizik, Mineraloji, meteoroloji ve diğer Atmosfer bilimleri, deniz Bilimleri, Palaeoekoloji, Arkeoloji ve diğer ilgili bilim dalları)

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

Harita

Harita Yeryüzünün tamamının veya bir kısmının bir ölçeğe göre küçültülerek bir plân üstünde gösterildiği çizim.Yunanca ...

Güneş Saati

Güneş Saati Güneş ışınlarının bir cisimde meydana getirdiği gölgelerden faydalanarak günün kısımlarını bulan düzen. İlk ...

7 yorumlar

  1. güzel bir site inşallah iyi bir not alırım da karnemde görürüm…

  2. doğagüzel bir nimet bunu kullan malı ve hakkını vermemiz gerek ledir

  3. iyişallah okul dergisine benimki seçilir seçilmesse siz sorumlusunuz haaaaaaaaaaaaaaaaa

  4. güzel ama karışık 3. sınıfa gidiyorum okul gaztesine seçilir bu insallahhhhhhhhhhhhh [amin]

  5. ne denetimi imiş bu birinci yorumum bie bunu için bekliyorrrrrrrr

    aaaaaaa

  6. saolun münazara konusu için aldım 5. sınıfa giidiyorum inşallah doğrudurr1

  7. aRaDıqımı ßuLDum ..!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>