Fare Nedir

Fare, kemiriciler (Rodentia) takımının Myomorpha alt takımından, başta ev Faresi (Mus musculus) olmak üzere çok sayıda küçük memelinin ortak adı.

Belirli bir Taksonomik gruba karşılık gelmeyen “fare” adı, bilimsel adlandırmada özellikle Muridae familyasının üyeleri ile Cricetidae familyasının Hespromyini oymağı (Yeni dünya fareleri) için kullanılır. Bununla birlikte Muridae familyasının Rattus Cinsin i oluşturan ve Halk arasında lağım faresi ya da keme olarak da bilinen kemiricilere sıçan denilir. Cricetidae familyasının Microtus cinsini oluşturan ve tarlafaresi olarak da bilinen kemiriciler ise fare türü değildir.

Özellikleri
Çok hızlı kaçabilen ve çok hızlı üreyen hayvanlardır, yeryüzünün bütün karalarına dağılmışlardır.

Yanaklarından omuzlarına kadar inen küçük astarlı iki dış çene keseleri vardır. Fareler bu keselerde yiyecek taşırlar, temizlemek gerektiğinde de içini dışına çıkararak çevirip temizlerler. Avurdu keseli fare yuva yaparken toprağı güçlü ön pençeleriyle kazar. Kıvrık kesici dişlerini sert toprak ve taşları yerinden oynatmak için kullanır. Kesici dişleri sürekli olarak büyüdüğü için aşınan yüzeyler hemen yenilenir.

tahıl, kök, meyve, ot, böcek gibi çok çeşitli yiyeceklerle beslenirler.

Ayrıca, Farerelerin genetik yapısı ile insan genetik yapısının ileri düzeydeki benzerliği ve üreme hızları dolayısıyla, kobay olarak yaygınca kullanılırlar.

Zararları ve yararları
Tarlalara, ambarlara ve evlere dadanarak insanın besin kaynaklarına ortak olurlar. insan eliyle yapılmış korunaklı yapılarda yaşam ayı yeğleyen birçok tür, depolanmış yiyecekleri tüketen, her çeşit gereci kemiren, hatta tifüs, veba gibi salgın Hastalıkları taşıyabilen ö nemli zararlılardır. doğada yaşayan ve kalabalık sürüler halinde bulunduklarında zaman zaman tarım ürünlerine büyük zararlar verebilir. Buna karşılık yiyecek bulamadıklarında evcil hayvanlara saldırırlar. Birçok yabanıl hayvanın en önemli besinlerinden biri olan fareler bu yönleriyle doğal dengeyi koruyan hayvanlar olarak da kabul edilir.

3 thoughts on “Fare Nedir”

  1. lale diyor ki:

    mutishh harikaa

  2. lale diyor ki:

    mutish harika

  3. sami turkan diyor ki:

    fareler neden akillidir diye soracam insan sperminin lagimlarda degisik bir sekilde buyumesi farelerle her hangi baglanti kurulabilirmi veya dusunulabilirmi bu soru 20 senedir kafamin icinde gordugum bir ruyadan etkilenmis gibiyim cunku dusuncelerim insan ile hayvanlarin hatta bitkilerin daima birbirleriyle baglantili bir ortam yiyacek ve iceceklerimizin bitkiden bitkilerin hayvan larla buyudugunu insanlarin bitki ve hayvanlarla beslendigi aldigimiz havada bile gozle gorulmeyen bazi hayvanlri vucudumuzda ictigimiz sularla besledigimizi dusunuyorum ne dersiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>