Anasayfa / Genel Konular / Grup Nedir

Grup Nedir

Grup Nedir

Grup, bir ilkeyle ye bir üyelik hak ve görevleri dizisiyle birbirine bağlanmış birey­ler topluluğuna verilen addır. Gruba gir­mek için gerekenleri yerine getirmeyi ka­bul eden kişi grubun üyesi olmuş olur ve grup içinde belirli bir statü elde eder. Gruplar sosyal yapının başlıca unsurları­dır. C.H.Cooley, grupları birindi ve ikincil gruplar diye ikiye ayırmıştır. Birincil grup­lar yüz Yüze ilişkiyle karakterize edilen kü-Çük gruplardır. Onlann kendi davranış normları vardır ve dayanışmacıdırlar. aile, arkadaş grupları ve pek çok iş grubu bu kategori içinde ele alınır. ikincil grup­lar ise daha büyük olup her üyesinin doğ­rudan doğruya birbiriyle ilişkili olması ge­rekmez.

Kimi ikincil gruplar, sözgelimi sendikalar en azından bazı üyelerinin bir­biriyle ilişkide bulunduğu, diğerlerinden farklı bir normatif sistemi olan birlikler olarak tanımlanabilir.

Sosyolog Nerton tarafından ort Aya atı­lan referans grubu terimi ise, bir bireyin kendileriyle özdeşleştiği ya da o kişinin düşünceleri için referans noktası olarak kullandığı kişiler topluluğunu ifade eder. Ama sosyal organizasyon ile sosyal yapı arasmda R.Frith’in Sosyal Organizasyo­nun Unsurları (1951) adlı eserinde yaptığı ayrıma dayanan başka bir tasnif de yapıl­mıştır. Sosyal gruplar ile sosyal kategori­ler arasmda yapılan bu ayrıma göre, sos­yal bir kategori, sosyal olarak birbiriyle il­gili özellik ya da karakteristiklerin (yaş, cins, meslek, dinî inanç, ortak bir at aya sa­hip olma vb.) bir kısmını paylaşmaların­dan dol ayı kavramsal olarak gruplanmış bir bireyler topluluğu iken; sosyal bir grup, ekonomik, siyasal, dinî, meslekî vb. gibi birbiriyle bağlantılı bir roller manzu­mesi içinde ilişkide bulunan bireyleri içe­rir.

Bazı gruplar şirket özelliği gösterirler. Onlar ya maddî ( toprak ya da sermaye teç­hizatı gibi) ya da maddî olmayan (beceri­ler, seçkinlikler, unvanlar gibi) bir mülk ya da mülkiyeti kontrol ederler. Şirket grupları tipik bir biçimde diğer gruplar­dan daha da Yanıklı olurlar, onlar zaman içinde kişisel değişmeler olsa da grup ola­rak kimliklerini korurlar. Bir grubu diğer topluluklardan ya da kalabalıklardan ayırd eden şey, üyelerinin birbirleriyle bel­li zamanlarda iletişim kurmaları ve iç or­ganizasyon ve bağımsızlıklarına sahip bu­lunmalarıdır. Grup bireylerinin iki kısım­da incelendiği görülür. Birincisi grubun merkezinde olan ve birbirlerine sıkı sıkı­ya bağlanmış olanlar. ikincisi ise, grubun çevresinde bulunup, öncekiler kadar ya­kın bir ilişki içinde bulunmayanlardır.

1930′ lardan itibaren küçük grupların in­celenmesine bir ilgi artışı görülmüş ve sonradan birbiriyle birleşecek üç yakla­şım ortaya atılmıştır. Birincisi E.Mayo ve öğrencilerinin sanayide iş gruplarını, sa­nayide insan ilişkilerini incelemek amacıy­la ele alıp araştırmalarıdır. ikincisi K.Le-win’in deneysel psikoloji alanında (grup) liderliği hakkında yaptığı araştırmalardır. Üçüncüsü ise, J.L.Mareno’nun sosyo— metri tekniğiyle küçük gruplar içindeki sosyal etkileşim ve iletişimin yapısını de­neysel yoldan araştırmasıdır. Bu küçük gruplar üzerine yapılan çalışmaların daha büyük sosyal birimlerle olan ilişkisi ise he­nüz kanıtlanmayı beklemektedir.

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

Başkan Nedir

Başkan Nedir Bir topluluğun, bir toplantının veya bir derneğin başında bulunan kimseye Başkan denir. Başkan ...

Kamuoyu Nedir

Kamuoyu Nedir Geniş anlamda, kamu çıkarını ilgilendi­ren bir konu hakkında halkın genel kana­at ve düşünceleri ...

32 yorumlar

 1. grup:
  bir toplumun toplanması

  budur işte arkadaşlar uzun anatmaya gerek yok
  c(=

 2. bencede cnm haklısın :))

 3. bencede haklısınız
  :)

 4. sevilay toköz

  teşekkür ederim ödevimde yardımcı olduğunuza sayenizde 100 aldım.:D

 5. bence özet gibi bişey

 6. bence cok güzel yazmişlar

 7. teşekkür ödevime yardımcı oldunğunuz için

 8. saol ödevde yardım ettin

 9. bilmem çok uzun ama güzel

 10. ödevime yardım etti

 11. :)))))ginede olsun saol

 12. bende ödevimi yaptım saolun

 13. ben shun bence iyi yapmışlar ama bizim öğretmn grup ve kurum nedir? diye sordu

 14. ben ce grup bir amaç için toplanmış ve en az iki kişiden oluşan kişilere topluluk denirr

 15. çok güzel pylşm için tşk!
  yaa bi şey dicem (statü) O’ öylemi yazılıyo…
  ödewim için yazıcamda

 16. :) çook…
  TeŞeKküR EDerİM

 17. bu siteyi kesinlikle ama kesinlikle kaldırmayın çünkü öğretmenlerimiz bu konu ile ödev veriyorlar

 18. asd adımı boşwer

  arkadaşlar çok saolun sayenizde sosyal sınavımdan iyi bir not alıcam

 19. very nice site

 20. yo çocuklar yorumlarımızı üstünüze alınmayın

 21. Çok teşekkür ederim. Ödevime yardımcı oldu….

 22. Çok teşekkür ederim. Ödevime yardımcı oldu…

 23. Aradığımı bulamadım bana 1 satırlık bi yazı lazım

 24. Teşekkürler. Ödevime yardımcı oldu….

 25. Teşekkürler

 26. Teşekkürler. Ödevime yardımcı oldu…

 27. teşekkür

 28. Teşekkür ederim ödevime yardımcı oldu…

 29. y0 çocuklar yorumlarımızı üstünüze alınmayın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

protein tozu