Anasayfa / Yararlı bilgiler / Gürültü Nedir

Gürültü Nedir

Gürültü Nedir

Şiddeti dolayısıyla iç kulağa zarar veren ses veya insanlarda organizm ayı Baskı altında tutacak derecede şiddetli ve jetetatif tepkiler meydana getiren ses. Ses şiddeti decibel ile ölçülür. En şiddetli duyum ve ağrı dalgası 150 decibeldir. Meselâ, yoldan geçen bir kamyon 80 decibellik bir gürültü yapar. Uçmak üzere olan bir jet uçağı 120-145 decibelle ağrı eşiğine varmış demektir.

Mâden ocaklarında veya daha başka endüstrilerin bâzı dallarında çalışan işçilerin çoğunluğunun ağır işittiği görülmektedir. Bu iç kulakta duyma organının zamanla bozulmasından veya hasara uğramasından ileri gelir. Buna gürültünün “aural” etkisi sebeb olur.

Yapılan araştırmalar ve de Neyler ile, uzun süren gürültülerin kalp, kan dolaşımı, Metabolizma bozukluklarıyla deri sıcaklığının düşmesine ve mide salgılarının azalmasına sebeb olduğu ispatlanmıştır. Bunun yanında gürültünün endirekt damar sertliği ve korener kalp yetersizliklerini kötü şekilde etkilediği tesbit edilmiştir. Gürültülü yerlerde çalışan insanların çoğunun asabî olduğu görülmüştür.

Almanya’da yapılan araştırmada 13-15 saatleri arasında trafiğin sıkışık olmadığı zamanlarda bile, camları kapalı bir evde 56 decibellik bir gürültü tesbit edildi. Bu, arzu edilen gürültüden % 25 oranında daha fazla idi. Trafiğin sıkışık olduğu 16-18 saatleri arasında ise gürültünün 64 decibel olduğu ve bunun arzu edilen gürültüden % 40 oranında daha fazla olduğu görüldü.

Bu araştırma sonunda gürültü yüzünden insanların dinlenme ve gece rahatça uyumalarının mümkün olamıyacağı açıklandı. Bu gürültü yalnız meskun bölgelerde ve kalabalık şehirlerde kalmamakta, plansız bir yerleşim sebebiyle yeşillik araziye de yayılmaktadır. Eskiden Çinliler, ölüme mahkûm

suçluları boru ve davul gürültüleriyle öldürürlerdi. Bu, insana en çok ızdırap veren bir ölüm şekliydi. Bugün ise, uzay çağının getirdiği tekniklerde ve endüstriyel gelişmesiyle, kullanılan araçların çıkardığı gürültüler had safh Aya varmış, bir çok bölgeleri yaşanılamaz, oturulamaz ve çalışılamaz hâle getirmişlerdir.

Gürültünün zararlı etkisi şu belirtilen faktörlere dayanır

Ferdî hassasiyet; gürültünün şiddeti ve frekansı; gürültüye maruz kalınan toplam süre; herhangi bir defa gürültüye maruz kalma süresi; sürekli ve süreksiz gürültü.

Gürültüyü önleme metodları
Gürültüyü önlemenin veya azaltmanın çeşitli yolları bulunmaktadır

1) Gürültünün yerinde önlenmesi. İyi bir mühendislik projesi, gürültünün çoğunu önleyebilir.
2) Gürültü çıkaran makinaları sayıca az işçinin bulunduğu yere nakletmekle ve izole edilmiş bölmeler ve iyi kapanan kapılar kullanmakla.
3) Duvarlarda ses emici malzeme kullanılmakla.
4) kulak koruyucuları kullanmakla.
5) İşçileri nöbetleşe çalıştırmakla. Böylece gürültünün zararları kısmen azaltılmış olur.

Bugün gelişmiş
ülkelerde insanlara zarar veren gürültüyü azaltma ve yayılmasını önleme çabaları artmış, gürültüye karşı çeşitli dernekler kurulmuş ve kânunlar çıkarılmıştır. Gürültü Türkiye’de ceza kânunu ile yasaklanmış ve gürültü edenlerin cezâlandırılacakları belirtilmiştir. Medenî Kânun’un komşuluk ilişkilerine dâir maddesinde ise komşular arasında hoş görülebilecek dereceyi geçen ölçüde gürültü çıkarmak yasaklanmıştır.

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Öğrenciye Kredi Kartı Veren Bankalar

Bankaların da üniversite öğrencileri için ve müşteri potansiyellerini arttırmak için öğrencilere kredi kartı vermektedir. Ülkemizde ...

kredi-notu-yukseltmenin-yollari

Kredi Sicil Sorunu Nasıl Çözülür

Geçmişte yaşadığınız ekonomik sorunlar işsizlik, borçlanma gibi sebeplerden dolayı kredi ya da kredi kartlarınızın ödemesinde ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>