Anasayfa / Genel Konular / iskelet nedir

iskelet nedir

iskelet nedir

İnsan vücuduna şeklini veren, çeşitli organlarımızı koruyan ve onlara destek olan kemik yapımız iskelet, 200-212 (260 kadar) kemikten oluşur. 30 kadar yassı kemik kafatasımızı meydana getirir. göğüs kemiğinde 24 tane (12 çift) kaburga, kalp ve akciğerleri korur. 33 tane birbirine kenetlenen kemik, omurg ayı oluşturur. Omurgamız da, kürek kemikleri ve leğen kemiği aracılığıyla kol-bacak kemikleriyle eklemleşir. Bu kemiklerin tümü, hızlı ve karmaşık hareketlerimize olanak sağlayan kaslara, güçlü bir destektir.

insan vücudunda yumuşak dokuları ve iç organları koruyan veya vücudun çatısını oluşturan kemiklerin hepsine birden iske­let denir. Vücudun kemik çatısı, baş, ka­burgalar, göğüs kemiği, omurga ekseni, kollar ve bacaklar şeklinde bölümlere ay­rılır. Üst tarafta iki kemikten oluşan omur­ga kavşağına kollar, omuz eklemleriyle aşağıda ise kalça kavşağı kemiklerine ba­caklar kalça eklemleriyle bağlanmıştır. İki kalça kemiği yani koksa kemiği ile arkada kuyruk sokumu kemiği yani sakrum kemikleri birleşerek kalça kavşağını yani pelvisi oluşturur

Köprücük yani klavikula ile kürek kemikleri yani skapula birleşerek omuz kavşağını yaparlar ve ön tarafta gö­ğüs kemiğinin üst kısmı tarafından destek­lenirler. Kollar ana iskelete köprücük ve kürek kemikleriyle birleşir. Aşağıda ise ön tarafta birbirlerine, arkada omurganın en alt ucu olan kuyruk sokumuna birleşen kalça kemikleriyle birleşen bacaklar insanın ayak­ta durmasını sağlar. İnsan iskeletinde orta kulaktaki ince ke­miklerle beraber 206 kemik vardır. iskelet kemiklerin ve eklemlerin oluşturduğu bir bütündür. Ve hareketleri kemiklere kiriş­lerle bağlanan kaslar sayesinde olur. Kiriş­ler kasları kemik yapısının içerdiği birleş­tirici doku iplikleriyle kemiklere sıkıca bağlarlar. iskelet ve kaslar istemli veya istem­siz her hareket anında birlikte çalışırlar.

iskelet, bozuklukları, kemiklerin iltihaplan­masından (osteomiyelit) ve tümöral teşek­küllerden (osteosarkom) olabildiği gibi, ke­mikleri birbirine bağlayan bağların incin­mesi, adale sinirlerinin zayıflaması veya düztabanlık, kemiklerde kırık ve çıkık gibi biçim bozukluklarından kaynaklanır. Eklem iltihapları veya Romatizma gibi kollajen do­ku Hastalıkları da iskelet hareketlerini et­kiler. Çeşitli Mekanik bozukluklar, örneğin omurga eğriliği, kalça çıkığı, çarpık bacak gibi doğuştan ya da sonradan meydana gelebilir ve hayat boyu sürecek bozukluk­lar oluşturabilir. Bu gibi iskelet bozukluk­ları, ortopedi adı verilen cerrahi bölümünün tedavi alanına girer. Ortopedistler doğuş­tan ya da sonradan olmuş birçok kemik ve eklem bozukluklarını, operasyonla vs fizik tedavi yöntemleriyle iyi edebilmekte­dirler.

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

Başkan Nedir

Başkan Nedir Bir topluluğun, bir toplantının veya bir derneğin başında bulunan kimseye Başkan denir. Başkan ...

Kamuoyu Nedir

Kamuoyu Nedir Geniş anlamda, kamu çıkarını ilgilendi­ren bir konu hakkında halkın genel kana­at ve düşünceleri ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

protein tozu