Kan kelebek Hastalığı Nedir

Kan kelebekleri (Schistomosidae)nin yolaçtığı bir hastalıktır. kan kelebek hastalığı da denir. Hastalığa daha çok sıcak ülkelerde rastlanır. Kan kelebekle­rinin larvaları tatlı sularda yaşarlar. Lar­valar, derelerde çıplak ayakla dolaşan­ların, ırmaklarda, hatta havuzlarda yı­kananların vücuduna girerler. Asalak, kaşıntı ve kurdeşen gibi bazı deri bozuk­luklarına yolaçar. Asalağın kana geçme­si ateşin yükselmesi sonucunu doğurur. Hastada genel bir halsizlik ve çok kaşıntılı kurdeşen belirir. Asalak yumurtaları genellikle sidik torbasında, karaciğerde, akciğerlerde, bağırsaklarda yerleşirler. Bunun sonucu ülser ve Kanamalar mey­dana gelir, Hastada zayıflama, çökkün­lük başgösterir. Bu asalaklar antiseptik­lerle öldürülebilirler.

Kan kelebeği. Ergin asalak insanın dolaşım sis­teminde

* özellikle kapı toplardamarında yaşar ve yumurtalar dışkı ve sidikle çıkarılır

* Yumur­tadan kirpikli bir embriyon çıkar ve yumuşakç Aya geçer

* geliştikten sonra onu bırakır ve suya döner. insana deriden geçerek bulaşır. Suda çıp­lak ayakla çalışanlar bu tehlikeyle karşı karşıya­dır.

Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>