kromozom Nedir

hücrelerin çoğalması esnasında soyaçe­kim özelliklerinin yeni yavru hücrelere ta­şınmasında rol oynayan Kromozomlar hüc­renin nukleusunda yani çekirdeğin içinde ve çift olarak bulunurlar. İnsanda 22 çifti somatik (otozom), 1 çifti de cinsiyet kro­mozomu (eşeysel) olmak üzere 23 çift yani 46 kromozom, vardır. Cinsiyet kromozomla­rı X ve Y ile adlandırılırlar. Erkekte XY kro­mozomları, kadında ise XX kromozomları bulunur. Kromozomlar deoksi ribo nukleik asit veya kısaca (DNA) dediğimiz molekül zincirlerinden ve histon denen proteinler­den oluşur. Kromozomlar hücre durgunken görülmez, sadece hücre bölündüğü sırada özellikle metafaz safhasında görülür.

Canlılarda kalıtım özelliklerini taşıyan ve adına Gen denilen raktörler ise, kromozom çiftlerinde karşılıklı (alel) olarak bulunur­lar. Bir özelliğin nesilden nesile aktarılma­sında görülen değişmeler yani varyasyon­lar alel Genlerin bölünme sonucu aynı ve­ya değişik karakter taşımalarından mey­dana gelir. Eğer bir kromozomda herhangi bir kprakteri belirten gen çifti birbirinin ay­nı ise o hücreye homozigot, gen çifti bir-Dirinden farklı ise o hücreye heterozigor denir

İnsanlarda cinsiyetin belirlenmesi, bölün­me sonucu ancak ve sadece X kromozomu taşıyabilen ovum ile X veya Y kromozomu taşıyabilecek olan spermin birleşmesine bağlıdır. Ovumu dölleyen sperm, X kromo­zomu taşıyorsa bu Kromozom ovumdaki X kromozomu ile birleşince XX kromozom çiftini meydana getirecek ve çocuk kız ola­caktır. Aksi halde mayoz bölünme sonucu kendisinde Y kromozomu kalmış olan sperm ovumun X kromozomu ile döllene­cek ve sonuç olarak XY kromozomlarını taşıyan oğlan çocuğunu meydana getire­cektir.

Etiketler: , , ,

11 thoughts on “Kromozom Nedir”

 1. ece diyor ki:

  insanlarda kromozom sayısı 46 dır. eğer 47 olursa hastalık oluşur.

 2. mehmet diyor ki:

  dogru ece

 3. mehmet diyor ki:

  ece kromozan sayımız 47 weya 50 olunca neoluR…

 4. berk karabulut diyor ki:

  mehmet kromozon sayımız 47 veya 50 olunca ece nin dediği gibi hastalık olusur hastalıgın ismini unuttum ama bizim eski sınıfda oyle bir hasta vardı :)

 5. Deniz diyor ki:

  46 insan kromomozom sayısıdır , 45 veya 47 olursa hastalık olur ( down sendromu ) ama 48 vb. olursa bu insan dışı bir varlıktır.

 6. ayşegül diyor ki:

  haklısın deniz bu hastalığa down sendromu deniliyor ve emin olun öyle bir hastanın yerinde olmak istemezdiniz.

 7. gönül diyor ki:

  hepiniz doğru söylüyorsunuz arkadaşlar
  down sendromu hastalığı çok kötü ya

  1. yunus diyor ki:

   down sendromu kromozom da görülr 46 kromozom dur kalıtsal hastalıktır

 8. Ufuk Çalışkan diyor ki:

  Saolun çok yardımcı oldunuz.. :)

 9. mehmet diyor ki:

  teşekkürler burda emeği geçen herkese geçekten çok eğitici bir site çok saolun canınızı yerim adamın diblerisiniz:D:D

 10. hahahahah diyor ki:

  kromozo ne ya

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>