Anasayfa / Diyet / Obezite ve Nedenleri

Obezite ve Nedenleri

obezite ve Nedenleri

Tanım
Besinlerle alınan eneji miktarının, metobolizma ve fiziksel aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumlarada ort Aya çıkar.

Obezitenin Nedenleri

genetik yapı
Bu, kalıtımsal bir şişmanlıktır, aile yapısından kaynaklandığı için kişi şişmanlıktan kendini sorumlu tutmaz. Ancak yine de kilolarını kontrol altında tutmak için dengeli beslenerek kilo almam aya çalışmalıdır. Zira, kalıtımsal da olsa, şişmanlığı dengeli beslenerek önlemek mümkündür.

Hormonlar
Bir insanın hormonal dengesi yaşantısında çok ö nemli rol oynar, özellikle kadınlarda. şişmanlığın nedeni hormonal dengenin bozulması olabilir. Bu nedenle sağlıklı zayıflama programlarında hormon testleri yapılması öngörülür.

Beslenme
şişmanlığın tek sorumlu su, kişinin gereğinden fazla veya dengesiz beslenmesi olabilir. Çözümlenmesi en kolay olan şişmanlık sorununun, beslenme bozukluğundan kaynaklanan şişmanlık olduğunu söyleyebiliriz.

Hareketsizlik
Aldığınız kaloriyi sarfedemiyorsanız, sarfettiğiniz kalori, aldığınız kaloriden az ise şişmanlarsınız. Tembellik kiloları, harekete geçilerek atılır!

Stres
insanın hayatındaki boşluğu beslenmeyle doldurması sonunda ortaya çıkan bir şişmanlık sorunudur ve hayli ciddi bir sorundur. Zira işin içine psikoloji de giriyor. stres ve depresyon kilo almada veya zayıflamada söz sahibi olan iki önemli unsur!

ilaç ve operasyon
Genelleyemesek de bazı ilaçların kullanımı (depresyon gidericiler, hormon ilaçları, kortizon vs) bazı kişilere kilo aldırıyor. Bu tür ilaçlar doktor denetiminde kullanılır. Ameliy atlardan sonra da kilo almak söz konusudur; bu da Ameliyat şokuyla ilgili olarak psikolojik şişmanlık şeklidir.

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

Göbeğinizin erimemesinin 5 nedeni

Göbeğinizin erimemesinin 5 nedeni

Zayıflamak için yapmadığınız diyet kalmadı ama yine de göbeğinizde ki yağlardan bir türlü kurtulamıyorsunuz. Zayıflamak ...

Tatilde kilo almak istemeyenlere altın değerinde öneriler

Tatilde kilo almak istemeyenlere altın değerinde öneriler

Tatilde kilo almak istemeyenler için Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç önerilerde bulundu. Tatil demek; yemek, içmek, ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>