Paten Nedir

paten Nedir

paten, bot biçiminde deri ya da plastikten yapılan altına en az 4 tekerlek veya kızak takılan, buzda ya da düz zeminde kaymak için kullanılan spor ayakabısıdır. Kızak Buz Pateni için kullanılır.

tekerlekli paten 3 ana parçadan meydana gelmektedir Boat yani ayağın girdiği ayakabı şeklindeki bot bölümü Tekerleklerin takılı olduğu frame parçası ve bunların montajlı olduğu sert plastikten imal soul plate (boat'un alt kısmı) bölümü.

Tekerlekler
Profesyonel bir patenin tüm parçaları sökülüp takılabilir. Bu kayan kişinin konforu açısından çok önemlidir. Örnek vermek gerekirse; agresiv paten kayan bir kişinin frame'i özel bir yapıya sahip olmalı. Kişi kendi belirlemiş olduğu bir mark ayı kullanarak (örn: kaizer) boru üzerinde veya frame ni kullanabileceği bir hareketi kendi açısından kolaylaştırmış olacaktır. Tekerlekli patenler kendi içinde de kategorilere ayrılmaktadır. Ramp, Agressiv, Funny ve Speed şeklinde bir sıralama yapılabilir.

Rampa pateni,
Bu spor için özel olarak dizyan edilmiş rampalarda kaymak için kullanılan patendir. Ancak agresiv paten bu tip bir patenin, yerini alabildiği için agresiv paten tercih edilmektedir.

Agressiv Paten
Boat şekli, tekerlek ve frame yapısı daha çok sokaklardaki her türlü materyali, hareketleri için kullanmak isteyen patenciler için dizayn edilmiş patendir. Ayrıca bu paten rampalarda da kullanılabilmektedir.

Funny Paten
Agresiv patenden tamamen farklı bir görünüme sahip düz zemin patenidir. Hareket ve sert darbelere dayanıklılığı az olup sadece düz kaymak için kullanılırlar.

Speed Pateni
Yine Boat şekli , tekerlekleri ve frame yapısı tamamen değişmiş olarak karşımıza çıkan bu model sadece hız yapmak amaçlı kullanılmaktadır. Tekerlek çapları diğer patenlere göre daha büyük olan ve rulman derecesi yüksek olan bir patendir. Bileğe kadar yükselen bir boat şekli vardır

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

Basketbol Futbol Voleybol ve Hentbol Oyun Süreleri

Basketbol Futbol Voleybol ve Hentbol Oyun Süreleri Futbol oyuncu sayısı Oyuncular Maç iki takım arasında ...

Sporun Faydaları

Sporun Faydaları Hormonlarınızın daha düzenli ve etkin çalışmasını sağlar. Adet kanaması döneminizdeki bazı semptomları azaltır. ...

Bir Yorum

  1. çok güzel olmuşta acaba bu paten in tarihçesimi onu merak ettim çünkü ası konum o da

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>