Anasayfa / Microsoft Office / PowerPoint Nedir

PowerPoint Nedir

powerpoint Nedir

Hazırladığınız belgeleri, örneğin bir raporu, projelerinizi ya da bir tanıtım dosyasını, bir fikri belli bir anlatım düzeni içinde, hatta belki belli bir senaryoyu izleyerek, ses, metin, görüntü, animasyon, Grafikler, görsel efektler ve hatta hareketli görüntüler ekleyerek kurgulayabileceğiniz, sunum için hazırlayıp sonra da sunabileceğiniz bir programdır Powerpoint.

PowerPoint programında her bir ekrana slayt denir.PowerPoint Standart Araç Çubuğu PowerPoint Biçimlendirme Araç Çubuğu

Sunu Programı Hazırlama
PowerPoint Programı çalıştırıldığında ekrana gelen pencereden Boş Sunu seçilir.

Akıllı İçerik Sihirbazı ve Şablon yardımıyla daha önceden hazırlanmış örnekleri kullanarak sunu hazırlanabilir.

Yeni Slayt penceresinden oluşturulacak slayt türü seçilir.

Yukarıdaki pencerede gözüken slayt türlerinin görevleri şu şekildedir.

eklemek için kullanılır. 1. Slayt türü seçilir. Slayt başlığı yazılarak hazırlanır. PowerPoint sunu su hazırlarken slaytlara başlık yazılması daha sonra yapılacak işlemleri kolaylaştıracaktır..

Slayt tamamlandıktan sonra yeni slaytı hazırlamak için Standart Araç Çubuğu üzerinde bulunan "Yeni Slayt Oluştur" simgesi üzerine tıklanır.

Hazırlanan tüm slaytları görmek için "kaydırma çubuğu"nun sol tarafında bulunan "slayt sıralayıcısı görünümü" seçilir.

Bu ekranda slaytların yeri değiştirilebilir. Bunun için slaytın üzerine tıklanır, Parmak kaldırılmadan slayt taşınacağı yere kadar sürüklenip, bırakılır.

Normal sayfa görünümüne geçmek için "kaydırma çubuğu"nun sol tarafında bulunan "slayt görünümü" seçilir.

Anahat görünümü
Slayt hazırlamak ve değişiklik yapmak için kullanılır.

Hazırlanan sunuyu göstermek için kullanılır. Sunudan çıkmak için klavye üzerindeki ESC tuşuna basılır. Aksi belirtilmediği sürece bir slayttan diğer slayta geçiş fareye tıklayarak yapılır. Klayve üzerinde bulunan "Page Down", sağ ok veya ayağı ok tuşu bir sonraki slayta geçiş için, "Page Up", sol ok veya yukarı ok bir önceki slayta geçiş için kullanılır.

resim Ekleme
Bir slayta resim eklemek için Ekle+Resim+"Küçük Resim"/"Dosyadan" komutu işletilir. İstenilen resim bulunduktan sonra "Insert clip"/"Ekle" seçildiğinde resim slayta eklenir.

Slayt Geçişi
Slaytların otomatik gösterimi için "slayt sıralayıcısı görünümü"nde iken farenin sağ tuşuna basıldığında açılan komut penceresinden "Slayt geçişi" seçilir. Ya da Menü çubuğundan "Slayt Gösterisi"+"Slayt Geçişi" ile aynı komut işletilir.

Slaytların otomatik ( Fare ve klavye kullanılmadan) gösterimi için "Otomatik olarak" komutu seçilip, belirtilen saniye sonra slaytların değişimi sağlanır.

Her slayt için ayrı zaman vermek için "Uygula" komutu tüm slaytların ekranda belirtilen zaman gözükmesi için "Tümünü Uygula" komutu seçilir.

Slaytların ekrana gelişi sırasında efekt verilebilir. Bunun için açılan menüden istenilen efekt seçilir. "Yavaş", "Orta" ve "Hızlı" seçeneklerinden birisi seçilerek slayt efektinin geçişi belirlenebilir.

Bir slayta ayrı efekt vermek için "Uygula" tüm slaytlara aynı efekti vermek için "Tümünü Uygula" komutu seçilir.

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

Webden Worde Kopyalama ve Yapıştırma

Webden Worde Kopyalama ve Yapıştırma internet haber ve bilgi içeriğiyle öylesine doludur ki, bunları PC’mizde ...

Sembollerle Çalışmak

Sembollerle Çalışmak Metinlerimize farklı semboller ekleyebiliriz. Bir Word belgesine özel semboller eklemenin en kolay ve ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

protein tozu