Anasayfa / Biyoloji / Suyun Hayatımızdaki Önemi

Suyun Hayatımızdaki Önemi

suyun Hayatımızdaki Önemi

Bedenimizin ortalama %70'i sudan oluşur. su yaşamımızın sürdürülmesi için gereken temel besinlerdendir. Bedenimizin ısı dengesi, hücre içi yaşamın devamı, besinlerin yakılması, sindirilmesi suya bağlıdır. Suyun az alınması halinde ciddi sağlık sorunlarına kapı açılmış olur.

SUYUN İNSAN HAYATINDAKİ ÖNEMİ
Bir insanın her gün ortalama 1,5–2 lt. su tüketmesi gerekir.Bir yetişkin günde yaklaşık 10 bardak su kaybeder.Vücudumuzun %70'i sudur.Yaşamak için ve beslenmek için su içmek zorundayız. İnsan vücudu makin Aya benzer Su içme kültürünü geliştirmeliyiz. Bir yetişkin günde ortalama 10 bardak su içmelidir.

SPORCU NE KADAR SU İÇMELİDİR
Su ihtiyacı yaşa, cinsiyete, yağ oranına, hareket oranına, kıy Afet ve ortam ısısına göre değişiklik gösterir. Sporcular daha çok su kaybeder. Ilık havada 2 lt. egzersiz sonrası 4–4 lt su kaybedilebilir. Bunu için özellikle egzersiz sırasında sık sık ancak az su içilmelidir. Vücut 1 saatte 1lt. suyu apsorbe eder. Vücut susuz kalırsa dehitrasyona girer.

DEHİTRASYON NEDİR
Vücudun ihtiyacı olan su miktarını alamadığı, susuz kalma durumuna dehitrasyon denir. Böyle bir durumda vücut zarar görmeye başlar ileri safhaları ise tehlike oluşturur. Su belirli aralıklarla ve gerektiği kadar alınmalıdır.

DEHİTRASYON
( % )
SIVI KAYBI
( lt. )
ZAMAN
( saat)
ETKİLER
Dehitrasyon Başlangıcı.

—Düşük performans
—Düşük adaptasyon

Kramplar

2–3
—Yorgunluk
—Koordinasyon bozukluğu
Isı Tükenmesi

6–8
4,5–5
3–4
—Baş ağrısı
—Baş dönmesi
Isı Çarpması

7–8
5+
4+
—Yüksek Ateş
Bilinç kaybı

Suyun Önemi
Bir yetişkin günde 10 bardak su kaybeder. Bu sebeple kaybedilen suyun yerine yenisinin konulması gerekir. Her ne kadar diğer içeceklerden su ihtiyacımızı karşıladığımızı düşünsek de kahve, çay ya da meşrubat gibi içecekler idrar söktürücüdür ve bedenimizin ihtiyacı olan suyu kaybetmemize yol açar.

Su vücudumuz için çok önemlidir. Su kalori içermez, Bu nedenle de diyet yaparken de su ön plana çıkar. Yağ yakımında ve toksinlerin vücuttan atılmasında ö nemli rol oynayan su diyet ve egzersizlerde fazla abartıya kaçılmadan tüketilmelidir. Zira aşırı su tüketimi halinde bedenimiz ihtiyaç duyduğu vitaminleri de kaybeder.
Su yaşamımızda vazgeçilmez olmasına karşın temel Problem su içme kültürümüzü geliştirmeyişimizdir.

suyla İLGİLİ BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ
Su içmenin bizim için iyi olduğunu hepimiz biliyoruz ancak şunları biliyor muydunuz kanın %92'si su, BEYNİN %75'i su ve kasların %75'i sudur. Su ayrıca;

Vücudumuzdaki bütün hücrelerin çoğunluğunu oluşturmaktadır. Hücrelere besin ve Oksijen taşıyarak ve atıkları uzaklaştırarak kan lenf sistemimizin en büyük yardımcısıdır.Böbreklerimizin toksit maddelerden temizlenmesine yardımcı olur. Göz, ağız ve Burun kanallarımızın nemlenmesine yardımcı olur.Sıcak havalarda vücudumuzu serin tutar ve soğuk havalarda vücut izolasyonu sağlar.Eklemlerin yağlanmasına yardımcı olur ve kan, ter, gözyaşı ve tükürüğün bir parçasıdır.

Suyun Önemi
İnsan vücudundaki Karbonhidratlarının tümünü Yağlarının tümünü, Proteinlerinin yarısını suyunun %10'unu Yitirise Yaşam Tehlikeye Girer.%20'lik su kaybı maalesef ölümle sonuçlanır.

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

Varyasyon ve Mutasyon

Varyasyon ve Mutasyon Karakteristik özellikler Her türün kendine özgü yani karakteristik yapısı vardır. Bu karakteristik ...

Taşıma Sistemleri

Taşıma Sistemleri Canlıların tümü, maddelerin vücudun bir kısmından başka bir kısmına taşınması sorunuyla karşı karşıyadır. ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>