Tse Nedir

Türk Standardlarına Uygunluk Belgesi Türk Standardı bulunan konularda, İmalata Yeterlilik Belgesi alm Aya hak kazanmış firmaların söz konu su ürünlerinin ilgili Türk Standardına uygunluğunu belirten ve aktedilen sözleşme ile tse Markası kullanma hakkı verilen firma adına düzenlenen ve üzerinde Tse Markası kullanılacak ürünlerin ticari Markası, cinsi, sınıfı, tipi ve türünü belirten, geçerlilik süresi bir yıl olan belgedir.

tse, Markası üzerine ve veya ambalajına konulduğu ürünlerin ilgili Türk Standardına uygun olarak imal edilip piyas aya arz edildiklerini belirten ve akdedilen sözleşme çerçevesinde kullanılabilen, 556 sa yılı Markaların Kullanılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye göre beş ayrı tipte tescil edilen monogramlardır.

Tse işareti ve yanında yer alan s ayı tek başına iken (TS 4600 gibi), mamulün Türk Standardına uygun üretildiğine dair üreticinin beyanını ifade eder. Türk Standardları Enstitüsü tarafından herhangi bir garanti söz konusu değildir.

Tse Başvurusu İçin Gerekli Belgeler
Başvuru sahibi kuruluşun yasal statüsünü gösteren resmi bir belge. (Noter tasdikli) Başvuru sahibi kuruluşu temsil ve ilzama yetkili olan kişinin/kişilerin imza sirküleri (Noter tasdikli) Marka tescil belgesi. (Ürün ve/veya ambalajı üzerinde kullanıldığı şekilde) Başvuru sahibi kuruluş ile üretici kuruluş birbirinden farklı ise, aralarında yapılan sözleşme.

Tse uygulaması ile başlangıçta üreticilerde standardlara uygun ve kalite seviyesi yüksek mal üretme bilincinin yerleştirilmesi ve yaygınlaştırılması amaçlanmış, tüketicilerin can ve mal güvenliklerinin korunması sağlanmıştır.

Türk Standardlarının sanayide yaygın olarak kullanılmasında ve Türk tüketicisinin bilinçlendirilmesinde çok ö nemli bir rolü olan Tse Marka Sistemi, ilk uygulamaya konulduğu 1964 yılından itibaren giderek artan bir gelişme hızı göstererek, tüketicinin benimsediği ve bugün için yıllık satış tutarı yaklaşık 150 trilyon TL’nın üzerinde madde ve mamulü kapsayan bir güvenlik şemsiyesi niteliği kazanmış bulunmaktadır.

Aşağıdaki belgelerden herhangi biri için Müracaat Formu doldurulduktan sonra bütün ekleri ile birlikte bir dosya içerisine yerleştirilerek o ildeki Tse Bölge Müdürlüğü/Mahalli Temsilciliği'ne teslim edilmelidir.

3 thoughts on “Tse Nedir”

  1. tunci tun diyor ki:

    boyle bir sey olmaz artık ya

  2. mustafa ramazan bayram diyor ki:

    nakadar güzel be

  3. yağız 221 diyor ki:

    vay be gerçekten çok yararlı bir site

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>