Anasayfa / Genel Konular / Türkiyede Yayla Turizmi

Türkiyede Yayla Turizmi

Türkiyede yayla Turizmi

turizm Bakanlığı'nın Türkiye'de Yayla Turizmi'ni yaygınlaştırmak ve yeni bir turizm sektörü oluşturmak için yaptığı çalışmalar sürüyor. Turizm Bakanlığı tarafından "turizm merkezi" ilan edilen yaylaların alt yapı ve planlama çalışmaları tamamlandıktan sonra kiralanacağı ve yatırımcılar tarafından yaylanın özelliğine ve gerçekleştirilecek turizm aktivitelerine göre gerekli üst yapıların oluşturulacağı belirtildi.

Yayla Turizmi Projesi kapsamında Turizm Bakanlığı tarafından Doğu Karadeniz, İç Anadolu, Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde 62 adet yaylanın 23'ü turizm merkezi ilan edildi. Turizm merkezi ilan edilen 23 yaylanın 19'unun sadece yayla, 3'ünün hem yayla hem de kayak merkezi, 1'inin ise hem yayla hem termal turizm özelliğine sahip olduğu öğrenilirken, bu yaylalarda gerekli çalışmaların başlatıldığı ifade edildi.

İMAR DURUMU
Yoğun yapılaşma baskısı altında bulunan yaylalarda yapılaşm ayı kontrol altında tutmak ve planlı gelişmesini sağlamak için Turizm Bakanlığı'nın bu 23 yayladan öncelikli olarak belirlediği 12 yaylanın imar planlarını hazırlayarak onay için Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'na gönderdiği belirtildi. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın bu imar planlarından bir kısmını kabul ettiği ve bu yaylalar arasında, Rize-Ayder, Gümüşhane-Zigana, Bayburt-Kop Dağı, Gaziantep-İslahiye, Ordu-Mesudiye, Trabzon-Uzungöl, Artvin-Kafkasör yaylalarının bulunduğu kaydedildi. Turizme açılacak yaylalarda yerli halkın sadece Bakanlığın belirleyeceği tipte yerleşim yerleri yapmasına izin verileceği betonlaşm Aya ve kaçak yapılaşm aya asla izin verilmeyeceği belirtildi.

Turizm merkezi olarak ilan edilen yaylalardan sadece yayla özelliğine sahip olanlar: Rize-Kaçkar, Artvin-Kafkasör, Gaziantep-İslahiye, Gaziantep-Huzurlu, Giresun-Kümbet, Giresun-Yavuzkemal, Ordu-Çamb aşı, Ordu-Akkuş-Argın, ordu Aybastı-Perşembe, Ordu-Mesudiye-Keyf alan, Rize-Anzer, Sinop-Ayancık, Sinop-Koz fındık, sinop Türkeli-Kurugöl, Trabzon-Çaykara-Uzungöl, Trabzon- Akçabat- Karadağ, trabzon – Tonya- Erikbeli, Trabzon- Maçka- Şolma, Trabzon – Araklı- Pazarcık. Hem kayak merkezi hem de yayla olanları: Bayburt-Kop Dağı, Giresun-Bektaş, Gümüşhane-Zigana. Hem termal turizm hem de yayla özelliğine sahip olan yaylalar: Rize-Çamlıhemşin-Ayder Kaplıcası.

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

Başkan Nedir

Başkan Nedir Bir topluluğun, bir toplantının veya bir derneğin başında bulunan kimseye Başkan denir. Başkan ...

Kamuoyu Nedir

Kamuoyu Nedir Geniş anlamda, kamu çıkarını ilgilendi­ren bir konu hakkında halkın genel kana­at ve düşünceleri ...

Bir Yorum

  1. bence çook güzel olmuş işime çok yaradı bu siteyi SIK KULLANILANLARA ekeldim bilee!..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>