Anasayfa / Kitap ve Roman Özetleri / Türkiyenın jeopolitik yeri ve önemi kitap özeti

Türkiyenın jeopolitik yeri ve önemi kitap özeti

Türkiyenın jeopolitik yeri ve önemi kitap özeti

Jeopolitik ; yabancı kökenli bir kelimedir. coğrafi şartların özellikle coğrafi konumun siyasetteki rolünü ort Aya koyar.
Türkiye’nin dünya üzerindeki yeri jeopolitik açıdan büyük ö Nem taşır.Ülkemiz eski dünya denilen asya , Avrupa ve Afrika kıtalarının tam ortasına yakın bir yerdedir.Bugün Türkiye, bu konum özelliği dolayısıyla idare şekilleri, kültürleri ve Ekonomik yapıları itibariyle çok farklı ülkelerin arasında bulunmaktadır.Çok eski tarihlerden itibaren doğu ile batı arasında bir köprü durumundadır.

Son yüzyılda Orta Doğu ile Batı Avrupa arasında ekonomik ve ticari yakınlık artmıştır.Orta doğu’nun petrolüne karşılık mamül madde ve çok çeşitli gıda maddelerinin ticareti kara yolu ile ülkemiz üzerinden yapılmaktadır.Ayrıca Karadeniz’e kıyısı bulunan ülkelerin Orta Doğu ve Batı ile olan deniz ticareti boğazlar yolu ile yapılmaktadır.
Türkiye farklı siyasi yönetimlere sahip ülkelerin arasında yer alır ve bu ülkelerle ortak sınırlara sahip bir ülke durumundadır. Bununda dünyada başka örneği yoktur.Bu durum ülkemizin önemini her konuda arttırır.
Türkiye II.Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan ”NATO” nun üyesidir.Bu topluluk Avrupa ile Kuzey Amerika ülkelerininortak savunma için kurduğu bir topluluktur.Türkiye Nato2ya 1952 yılında katılmıştır.Ülkemiz batı ülkeleriyle sıkı bir işbirliği içindedir.
Türkiye müslüman bir ülke olduğundan islam devletleriyle de bağlarını geliştirmek ve bu ülkelerle işbirliği içinde bulunmak için 1969 yılında Islam Konferansı Teşkilatı’na üye olmuştur.Ayrıca Karadeniz Ekonomik işbiliği Teşkilatının da kurucularındandır.

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

Bir genç kızın hayallerinin son bulması kitabının özeti

Bir genç kızın hayallerinin son bulması kitabının özeti Tarık, Feriha’yı seven fakat geçmiş yaşamında farklı ...

Meslek intiharı kitap özeti

Meslek intiharı kitap özeti Kitap sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde meslek intiharının nedenleri sıralanmakta intihara ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>