volkan Nedir

Pirosfer tabakası ile Litosfer arasındaki bağlılığı sağlayan ve magmadan çıkan maddelerin yeryüzüne yayılmasına aracılık eden litosferdeki doğal çatlaklara verilen ad.Bir volkanda üç bölüm görülür: 1 – Baca, 2 – krater, 3 – Koni.

Baca
Magmadan yükselen lâv ve benzeri elemanların, litosfer yüzeyine çıkmasına aracı olan bir ya da bir kaç kollu kanallardır.

Krater
Bacanın, litosfer yüzeyiyle birleştiği noktada meydana gelmiş olan ağızdır.

Koni
Yükseklikleri, bazı hallerde 3.000 metreyi bulan, kraterden çıkan taş gibi maddelerin koni biçiminde birikmesinden meydana gelmiş tepelerdir.

Volkanların püskürmeğe bağlıyacakları, çoklukla önceleri belli olmaz. Yalnız, püskürmelerden önce, yer içinden korkunç gürültüler gelmeğe başlar, depremler olur, kaynak suları azalır, sıcaklıkları normal olan kaynak sularının sıcaklıklarında artma görülür. Bu olaylardan sonra yer kabuğu çatlar, bu çatlamalar, korkunç gürültüler içinde meydana gelir. Çatlamalarda taş ve benzeri maddeler, çok uzaklara fırlarlar. Meydana gelen yarıktan gaz ve buharlar yükselir. Bu olaylardan sonra kraterden lâvlar çıkmağa başlar. Bu lâvların devamlı akması ile volkan çevresi lâvlarla kaplanmış olur. Bu lâvlara rastlayan Canlı, cansız her şey, bir anda lâvlarla kaplanarak yok olur.Yeryüzünde, püskürmelere aralıklı da olsa devam eden “sönmemiş volkanlar olduğu gibi, artık püskürmelerine devam etmeyen, “sönmüş” olan volkanlar da vardır. Tarihsel zamanlardan beri zaman zaman püsküren volkan, arasında Stromboli ve Vezüv volkanları sayılabilir.

9 thoughts on “Volkan Nedir”

 1. reymysteryo diyor ki:

  nbr arkmadaşlar volkan nedir diye nerden iyi bilgiler bulurum ??????????????????

 2. fidan diyor ki:

  yha düzgün bi şeylerr

 3. Sevda Kaya diyor ki:

  gayet düzgün bence sen düzgün yaz en azından emeğe saygı göster.

 4. yağız diyor ki:

  sevda katılıyorum

 5. serdar diyor ki:

  bende sevdaya katılıyorum

 6. elif nazli diyor ki:

  ya daha kısa bir şey yokmu bulamdım bilen varmi?

 7. umut diyor ki:

  güzel

 8. çınarcan diyor ki:

  offfffffffffffffffffffffffffff canım çok sıkıldı umutun

 9. umut diyor ki:

  coooooooooooooook güzel bilgi sitesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>