Yüzme Nedir

Yüzme Nedir

yuzmeBir yüzme müsabakasıYüzme sporu uluslararası standartlarda boyutu olan (50 metre, 8 kulvar) havuzlarda bedenin kulaç ve ayak hareketlerinden başka bir yardım almadan, her yarışmacının kendi kulvarında, serbest sırtüstü, kelebek ve kurbağa stillerinin her birinde veya dördü birden karışık olarak, 50 100, 200 400 800 1500 metrelerde bireysel veya ekip olarak yaptıkları yarışm Aya denir.

Tarihçe Eski Yunan ve Roma uygarlıklarında yüzme askeri eğitimle birlikte temel eğitimin ö nemli bir parçası olarak görülmekteydi. Eski Yunan zaman zaman yüzme yarışmaları düzenlemişler; Romalılar , hamamlardan ayrı olarak yüzme havuzları yaptırmışlar. Japonya’da ise okullarda yüzme eğitimini zorunlu kılan imparatorluk fermanı yayınlamıştır.

ilk açık hava havuzunun 1828’de Liverpool’da yapılmasından bir süre sonra ilk uluslararası yüzme yarışları 1837’de Londra’da, ve ardından 1846’da Avustralya’da düzenlenmiştir. 1875’te ingiliz Mathew Webbe, Manş Denizi’ni kurbağalama tekniğiyle yüzerek geçti.

Bu gelişmeler paralelinde, 1882’den sonra çeşitli Avrupa ülkelerinde de yüzme federasyonları kurulm aya başlandı. 1896’da kurulan Londra Metropolitan Yüzme Kulübü, daha sonra Amatör Yüzme Birliği’ne dönüştü. ABD’de Yüzmenin örgütlü bir spora dönüşmesi, 1888’de Amatör spor Birliği’nin (AAU) kurulması sayesinde gerçekleşti.

1896’da modern olimpiyat oyunlarının tekrar başlatılması ile, düzenlenen ilk olimpiyatlarda yüzme yarışlarına da yer verildi. Önceleri sadece erkeklerin katıldığı yarışmalara, 1912’de ilk kez bayan yüzücüler de alındı.1900 yılında sırt üstü stili ve daha sonra 1908 yılında ise kurbağalam ayı olimpiyatlara eklemişlerdir. Kelebek ise olimpiyatlara en son eklenen yüzme stilidir. Bütün dünyada örgütlü bir spor olarak yaygınlık kazanması ve olimpiyat programına alınması ile birlikte, bu spor dalı için uluslar arası bir federasyon kurulması gerekliliği ortaya çıktı.

Böylece 1909’da Londra’da Uluslar arası Amatör Yüzme Federasyonu FINA (Federation internationale de Natation Amateur) kuruldu. FINA’nın kurulmasından önce olimpiyatlarda yer alan yüzme yarışları sportif olmaktan çok uzaktı 200 m engelli yüzme yarışları, bir direğe tırmanmayı ve bir dizi kayığın üstünden geçtikten sonra, bu kayıkların altlarından yüzerek geçmeyi içeriyordu. Diğer yarışlar ise, su altında en uzun mesafe yüzme, 4000 m yüzme gibi yarışlardı

FINA’nın kurulmasıyla birlikte bu türden yarışlar kaldırılarak yarışlarda FINA yönetmeliği esas alındı Bu yönetmelikte yarış mesafelerinin metre Cinsin den ölçülmesine karar verilerek yarışma stilleri de serbest sırtüstü, kurbağalama ve kelebek olarak belirlendi. Senkronize yüzme, diğer adıyla su balesi 1800’lü yılların sonlarında ortaya çıkmış olmasına rağmen, uzun yıllar sirk ve panayırlarda, gösteriler şeklinde sürdürüldü. 1952’de FINA tarafından tanınarak, aynı yıl Helsinki Olimpiyatları’nda “gösteri sporu” olarak yer aldı. 1973’te ilk kez Senkronize Yüzme dünya Şampiyonası yapıldı ve 1984’te de olimpiyat programına dahil edildi.

Hakkında aliemir

Sıradaki Yazı

Basketbol Oyun Kuralları

Basketbol Oyun Kuralları Basketbol müsabakaları iki hakem tarafından yönetilir. Misafir takım sahayı seçme hakkına sahiptir. ...

Basketbol Futbol Voleybol ve Hentbol Oyun Süreleri

Basketbol Futbol Voleybol ve Hentbol Oyun Süreleri Futbol oyuncu sayısı Oyuncular Maç iki takım arasında ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>